środa, 29 sierpnia 2012

Pielęgnacja brzytwy

Osoba decydująca się na golenie brzytwą musi być świadoma, że jej posiadanie wiąże się z pewnym obowiązkiem.
Brzytwa wymaga szacunku, cierpliwości, uwagi i troski. I tak jak będzie traktowana, tak też będzie goliła. Jak widać potrzeby brzytwy i to jak się ją traktuje mogą dużo powiedzieć o charakterze mężczyzny.  Mężczyzna niecierpliwy i niespokojny nigdy nie będzie golił się brzytwą.
Dla wielu mężczyzn brzytwa staje się swojego rodzaju amuletem. Czymś bardzo osobistym. Tacy mężczyźni nie lubią gdy ich brzytwa trafia w inne ręce. Wręcz bronią ją przed dotykiem innych.
Dlatego golący się brzytwą dołoży wszelkich starań, aby jego brzytwa przetrwała dziesiątki lat.

Brzytwy ze stali nierdzewnej są mniej wymagające niż te ze stali węglowej. Mimo to każdą brzytwę po goleniu należy umyć i delikatnie osuszyć. Te ze stali węglowej suszymy szczególnie skrupulatnie, dodatkowo smarujemy je lekkim olejem. Brzytwy nie należy trzymać w szczelnie zamkniętym pojemniku, lubi ona przewiew i suche miejsca.
W trakcie golenia brzytwa ulega zmianie w taki sposób, że drobne ząbki ostrza, widoczne jedynie pod mikroskopem ulegają wygięciu na boki. Ząbki te należy ponownie naprostować poprzez wecowanie za pomocą skórzanego paska.Gdy brzytwa jest tak stępiona, że pasek nie jest w stanie jej pomóc skutecznym sposobem ostrzenia będzie obciąganie na osełce. Obciąganie brzytwy jest niczym innym jak odtworzeniem mikroskopijnych ząbków ostrza.

Na obrazku widzimy właściwe położenie brzytwy na pasku (rysunek pierwszy). Obrót brzytwy na pasku następuje zawsze przez odwrócenie grzbietu (rysunek drugi) bez odrywania brzytwy od paska. Na rysunku trzecim przedstawione jest nieprawidłowe odwracanie brzytwy. 


Więcej informacji o ostrzeniu na pasku i kamieniu znajdzie się w osobnym artykule.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz